Triduum Paschalne 2019
TRIDUUM PASCHALNE
Wielki Czwartek – godz. 18.00
Wieczorną Liturgię Wieczerzy Pańskiej sprawujemy na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Jej teksty przenoszą nas do Wieczernika, gdzie Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy zobowiązał uczniów do świadczenia miłości bliźniego, obmywając im nogi. W ten dzień gromadzi się w swoim Wieczerniku wspólnota parafialna wraz z pasterzami na uroczyste dziękczynienie za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas śpiewania “Gloria” dzwonią wszystkie dzwony. Potem milkną aż do “Gloria” we Mszy Wigilii Paschalnej. Po Komunii św. przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Kaplicy przechowania (Ciemnicy), na znak uwięzienia Chrystusa, gdzie adoracja potrwa do godz. 22.00.
Wielki Piątek – 18.00
W dniu, w którym nasz Mistrz wziął na swe ramiona krzyż i poniósł śmierć dla naszego zbawienia, Kościół od najdawniejszych czasów nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek o godzinie 7.30 będzie śpiewana Ciemna Jutrznia. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy! Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Gromadzimy się na słuchaniu słowa Bożego, aby ożywić naszą wiarę w tę wielką tajemnicę miłości. Skoro Chrystus umarł za wszystkich, Kościół więc zanosi dziś wielką modlitwę za wszystkich, bez wyjątku. Wszyscy bowiem zostali ogarnięci miłością Boga i każdy w niej może uczestniczyć. Wysłuchawszy opisu Męki Pańskiej będziemy adorować Krzyż – znak naszej wiary. Po przyjęciu Komunii św. przeniesiemy Chrystusa Eucharystycznego do kaplicy Grobu Pańskiego. Tam będziemy adorować Chrystusa aż do Uroczystej Liturgii Zmartwychwstania. Adoracja przy Grobie Pańskim będzie trwała w piątek do godz. 22.00. W ten dzień obowiązuje post ścisły, który może być przedłużany – zgodnie z zachętą Kościoła – przez cały dzień Wielkiej Soboty, aż do czasu rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Ofiary składane podczas Adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego i miejsc świętych.
Tego dnia rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Wielka Sobota
Jest to dzień ciszy Kościoła, nie sprawuje się Eucharystii. Wierni trwają na osobistej modlitwie w kaplicy Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę o godzinie 7.30 będzie śpiewana Ciemna Jutrznia. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy! W ten dzień błogosławimy pokarmy na stół wielkanocny od godz. 8.00 do 17.00. Jako chrześcijanie wchodząc do Kościoła nie zapomnijmy, iż przed wystawionym Najświętszym Sakramentem zachowujemy ciszę i trwamy na modlitwie. Wieczorem, po zachodzie słońca gromadzimy się na Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna obchód Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
WIELKANOC
Wigilia Paschalna – sobota, godz. 20.00 – przynosimy świece!
Liturgia, do której prowadziło wszystko w Wielkim Poście. Kościół czuwając, oczekuje na zmartwychwstanie i obchodzi je w sakramentalnych znakach. Ta noc przypomina nam ostatnią noc niewoli egipskiej Narodu Wybranego. Pascha, noc przejścia Boga pośród swego ludu. Jest to ta sama noc, w której Chrystus przeszedł ze śmierci do życia. Uczestniczymy kolejno w obrzędach: poświęcenia ognia i świecy paschalnej, liturgii Słowa Bożego, poświęcenia wody chrzcielnej, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz w liturgii Eucharystycznej. Usłyszymy starożytny śpiew orędzia paschalnego, które w uniesieniu poetyckim wielbi Chrystusa – Światłość Świata. W tę noc Kościół karmi nas obficie Słowem Bożym. Daje w ten sposób okazję do rozważania wielkości Boga, który stworzył świat i uczynił człowieka obdarzając go wolnością i rozumem. Usłyszymy wreszcie, że przez chrzest zanurzyliśmy się w śmierć Chrystusa, aby się stać nowym stworzeniem.
Rezurekcja o godz. 6.00. przed rozpoczęciem Mszy świętej odbywa się procesja ogłaszająca całemu światu radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.