Oaza Ruchu Światło-Życie

JAK POWSTALIŚMY?

Pomysł dotyczący powstania wspólnoty oazowej w parafii anińskiej zrodził się bardzo spontanicznie. Kiedy pod koniec sierpnia 2016 roku ks. Paweł Cieślik rozpoczął posługę wikariusza w parafii w Aninie, pojawiła się inicjatywa, by powstała młodzieżowa wspólnota – przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą się spotkać, razem modlić, pogłębiać wiarę i zobaczyć tym samym swoje miejsce w Kościele. Działo się to wszystko tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które stanowiły mocny impuls dla duszpasterstwa młodzieży, impuls, którego nie można było przeoczyć i zmarnować.

W tamtym momencie takiej wspólnoty dla anińskiej młodzieży parafialnej nie było. Aby taka wspólnota zaistniałą, potrzebni byli uformowani animatorzy, gotowi zaangażować się w powstanie, a potem prowadzenie grupy. Znalazło się kilku młodych ludzi, w większości z Gocławia, którzy mimo swoich obowiązków i absorbujących przygotowań do matury zgłosili chęć podjęcia takiej posługi. Chwała Panu!

Potrzeba było kilku tygodni, aby się spotkać, ustalić działania i przygotować grunt do dalszej pracy. Na powstaniu wspólnoty zależało wielu osobom. Dyskretnie przekazywana informacja, a potem ogłoszenie w parafii sprawiło, że różni ludzie podjęli modlitwę w tej intencji, prosząc także o wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, byłego wikariusza anińskiego.

Owocem modlitwy, zachęty oraz zaangażowania animatorów było pozyskanie dla tej idei młodych ludzi w wieku gimnazjalnym i licealnym. Dzięki temu w połowie listopada powstała wspólnota, która rozwija się i obecnie liczy ponad 40 osób.

KIEDY SIĘ SPOTYKAMY?

Spotkania odbywają się w każdy piątek. Spotykamy się o godz. 18.00 na Mszy świętej, w czasie której angażujemy się w przebieg liturgii. Po zakończonej Eucharystii idziemy do naszej salki, gdzie odbywa się kolejna część spotkania.

Bardzo szybko okazało się, że młodzi ludzie dobrze czują się na tych spotkaniach, a ponadto przychodzą na nie, gdyż znaleźli tam przestrzeń do wspólnej modlitwy, poznawania Pana Boga, wyrażania swojej wiary i tworzenia więzi z rówieśnikami. Tym samym oaza stała się miejscem szukania i spełniania pragnień, które są obecne w sercach młodych ludzi.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NASZA PRZYSZŁOŚĆ?

Wspólnota, która istnieje już 6. rok, przypomina roślinę, która z oczywistych powodów wymaga troski i pielęgnacji. Zdają sobie z tego sprawę odpowiedzialni za wspólnotę animatorzy i ksiądz. Stąd koordynacja wszelkich działań przebiega zawsze we wzajemnej współpracy między księdzem a świeckimi osobami – współpracy bardzo udanej, gdzie każdy ma świadomość swojej roli, a przy tym zdaje sobie sprawę, jak ważne jest otwieranie się na dary i talenty, które posiada drugi człowiek. Dzięki temu ksiądz i animatorzy dbają o właściwy charakter spotkań i formację uczestników. A przede wszystkim o to, aby wspólnota pozwalała młodym ludziom doświadczać obecności Pana Boga.

Jaka będzie przyszłość wspólnoty oazowej w Aninie? Wie to tylko Pan Bóg. Mamy jednak nadzieję, że wspólnota będzie dalej się rozwijała, zyskiwała nowych ludzi oraz była wsparciem dla parafii. I nawet gdy z biegiem czasu będzie zmieniać się ksiądz, odpowiedzialny za wspólnotę czy animatorzy (co przecież jest naturalnym procesem), ważne jest, by to dzieło dalej służyło Chrystusowi i szukającym Go ludziom.

Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania w każdy piątek po wieczornej Mszy Św., oraz na naszego facebookowego fanpage’a, na którym dzielimy się tym, czym aktualnie żyjemy 🙂

Kliknij, aby odwiedzić nasz fanpage na Facebooku: Oaza Anin!